A szerzőről

Sajnos vagy szerencsére, de én még szoktam olvasni. Írok is olykor ezt-azt. Hogy pontosan mit, az az alábbiakból kiderül.

Most olvasom...

Kulcsszavak

ady endre (1) agatha christie (1) agave (3) alexandra kiado (4) arthur golden (1) bulgakov (2) cormac mccarthy (1) csernus (2) csoóri sándor (1) czakó gábor (1) daniel defoe (1) david e. hoffman (1) dino buzatti (1) douglas adams (1) dr ambrus péter (1) egyéb (14) erich maria remarque (1) eric berne (1) europa kiado (26) ezoterika (2) fantasy (16) ferber katalin (1) gardonyi geza (3) george orwell (1) gesta kiadó (1) harriet beecher stowe (1) helikon kiado (7) horn gyula (1) hugh laurie (1) huntington (1) hvg kiadó (1) ifjúsági (1) ismeretterjesztő (5) j. d. salinger (1) j. k. rowling (7) jaffa kiadó (4) james redfield (1) játék (1) joel bakan (1) john le carré (1) john perkins (1) jókai (1) joseph heller (1) kafka (1) kepes andrás (1) kondor vilmos (1) kortárs (1) közélet (5) kráter kiadó (1) krimi (10) krúdy gyula (1) külföldi (66) lőrincz l lászló (1) l harmattan (1) magveto kiado (3) magyar (43) márai (6) márquez (2) max brooks (1) méhes györgy (1) mikszáth (3) milan kundera (1) mora kiado (1) móricz (1) neil gaiman (1) nemeth laszlo (1) nick cave (1) olajos péter (1) orban viktor (1) ottlik geza (1) paulo coelho (4) ponyva (18) pszichológia (6) rachel carson (1) rejtő jenő (2) rhonda byrne (1) robert b cialdini (1) robert merle (2) robin cook (3) rodney stone (1) romsics ignác (1) sólyom lászló (1) sorozat (25) stephen king (14) sylvia plath (1) szakirodalom (16) szalai vivien (1) századvég kiadó (1) szépirodalom (48) szerb antal (1) tari annamária (2) tolsztoj (1) történelem (5) ulpius ház (2) umberto eco (1) vámos miklós (1) wass albert (1) webes link (1) Címkefelhő

könyvespolc RSS

Gyilkosság az Orient expresszen

2010.09.14. 23:02 :: eMBé

Ahhoz képest, hogy egy korábbi bejegyzésemben már hivatkoztam rá, csak most olvastam először krimit Agatha Christie-től. A budapesti vendéglátóm könyvei közt bukkantam rá a hétvégén, és tegnap este amolyan "hirtelen felindulásból" döntöttem úgy, hogy elkezdem olvasni. És hogy mennyire nincsenek véletlenek? Leginkább én lepődtem meg, amikor ma délelőtt a hvg.hu oldalát böngészve leesett, hogy a szerzőnő napra pontosan százhúsz éve született. A remek kis cikkért KATT IDE!

Szóval nem az évfordulóra volt betervezve a regény, de örülök, hogy végül így összejöttek a dolgok. Az igazság az, hogy pár hete láttam a Gyilkosság az Orient expresszen filmváltozatának ajánlóját a TV-ben, és akkor futott át az agyamon, hogy jó volna végre ezt is elolvasni, de mivel Agatha Christie-kötet akkor konkrétan még nem volt a kezem ügyében, így nem is foglalkoztam komolyabban vele. Amikor megláttam a hétvégén az ismerősöm polcán, gondoltam, addig élek a lehetőséggel, amíg itt vagyok nála.

A legmeghatározóbb élmény a kötettel kapcsolatban az volt, hogy milyen elképesztően gyorsan lehet haladni vele. Bár alapvetően nem olvasok gyorsan, de összességében így sem kellett szerintem nyolc óra hozzá, hogy eljussak a végéig. Egy olyan krimiről van szó ugyanis, amely gyakorlatilag párbeszédek sorozatából áll, leíró prózai rész szinte egyáltalán nincs benne. A témája mellett nyilván emiatt is számít "könnyed olvasmánynak" Agatha Christie több krimijéhez hasonlóan ez a kötet is.

Már a címében benne van az alapkonfliktus: az Isztambul és London közt közlekedő Orient expresszen meggyilkolnak valakit, ráadásul a vonat a hatalmas hóviharok miatt megállni kényszerül két állomás közt - mint kiderül, a gyilkossal a fedélzetén. Az utasok közt van azonban Hercule Poirot, a kis belga mesterdetektív is, aki nekiáll felgöngyölíteni a szálakat. És ahogy az egyes részletek napvilágra kerülésével az olvasó számára minél zavarosabb az ügy, Poirot annál eltökéltebben dolgozik a lehetséges megoldásokon. Közben persze mi is találgatunk, jönnek az érvek pro és kontra az egyes gyanúsítottak kapcsán, aztán a végén Agatha Christie valami olyasmit hoz ki az egészből, amire csak nagyon kevesen gondolhattak a legelején.

A fentebb írt HVG-s cikk említi meg, hogy a szerzőnő krimijei talán azért válhattak ennyire népszerűvé, mert úgy volt képes lényegében megfejthetetlen történeteket kreálni, hogy közben minden információt megadott az olvasók számára, amellyel ők maguk is megoldhatták volna ezeket az ügyeket. Ezt a tételt a Gyilkosság az Orient expresszen is igazolja. A regény klassz, de ezzel együtt is jó, ha a helyén kezeljük: egy hétvégi kikapcsolódáshoz ideális könnyed krimiről van szó, és nem a irodalmi magas kultúra ékkövéről.

1 komment

Címkék: külföldi krimi agatha christie

A bejegyzés trackback címe:

https://konyvespolc.blog.hu/api/trackback/id/tr82297013

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

ildi20 · http://tagok.hotdog.hu/-gomboca- 2010.09.24. 21:14:32

Nézz be a blogomba. ;) (már megint :D)
süti beállítások módosítása